ЦРКВА У САН-РЕМУ ПРЕШЛА ИЗ НАДЛЕЖНОСТИ ЦАРИГРАДСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ У РУСКУ ЗАГРАНИЧНУ ЦРКВУ

Незадовољство у руској православној дијаспори деловањем Цариградске патријаршије у Украјини, а посебно и због укидања Руског егзархата за Западну Европу, актом Фанара од 27.11.2018., чиме су руске парохије које су својевремено прихватиле надлежност Цариграда, али уз аутономију, сада директно потчињене грчким митрополијама, манифестовало се и ових дана када је Црква Христа Спаститеља у туристичком Сан-Рему, са својим парохијанима и старешином Дионисијем Бајковим прешла у надлежност Епархије Ричмондске и Западно-Европске Руске загранична цркве која је у јединству са Московском патријаршијом. Надлежни епископ заграничне РПЦ г. Иринеј већ је донео све указе о томе.

Подсетимо, ово је друга православна црква руске традиције у Италији, након оне у Фиренци, која је прешла у надлежност Руске заграничне цркве.

Црква у Сан-Рему изграђена је 1913. и представља споменик културе.

​Извор: Поуке