ЊЕГОВО ЧУДО ЈЕ ИСТИНА

Овај светитељ нема чудотворне иконе, али у својим делима има чудотворну истину. Верни нису навикли да од Светог Фотија траже утеху, али су се навикли и знају да траже истину. Његово чудо јесте истина.

Свети Фотије Цариградски
Свети Фотије је био одабрани сасуд Божији свог времена. Био је истакнути, истински носилац Предања и због тога најпознатији и најзначајнији богослов тог периода. Његов став и богословље били су израз бића Цркве и резултат просвећења од Духа Светога. Тако данас прослављамо светог човека Цркве, који се разликује од мноштва светитеља, исповедника и блажених. Ови последњи су се просвећивали мучеништвом, затим изузетним врлинским животима и  аскетским подвизима.

Што се светог Фотија тиче, ми не знамо да ли је он исцељивао хроме и слепе, да ли је тешио оне који пате, али је он задивљујући и велики светионик Цркве Христове, јер његов изузетан дар почива у истини коју је објавио у свом богословљу и борби за Цркву. Овај светитељ нема чудотворне иконе, али у својим делима има чудотворну истину. Верни нису навикли да од светог Фотија траже утеху, али су се навикли и знају да траже истину. Његово чудо јесте истина. У томе је његова јединственост и његова величина. А чудо доказивања истине је веће чудо од осталих и нарочито је тешко за разумевање. Они неприпремљени је не препознају; не размеју је ни они који нису научили да о истини воде рачуна бар колико и о свом телу.

На основу рада „Свети Фотије: Чудо и примат истине“ од Пападопулоса

***
Свети Фотије, патријарх цариградски је био царски сродник и унук славног патријарха Тарасија. Неодољиви заштитник Цркве од папског властољубља и осталих римских изопачења вере. За шест дана прошао све чинове од световњака до патријарха. На Божић 857. године постао је патријарх, а скончао је у Господу 891. године.

СВЕТИ ФОТИЈЕ ЦАРИГРАДСКИ