ЕПИСКОП БАЧКИ ИРИНЕЈ О ВАКЦИНАЦИЈИ

Део из Божићног интервјуа са Епископом бачким
Г. Иринејем, 06. 01. 2021.

Поменули сте вакцине. У последњих неколико седмица почели су да стижу први контигенти вакцина, како са Истока тако и са Запада, у нашу државу. Какав је став Српске Православне Цркве по питању вакцинације која следи у наредном периоду? Видимо да су у народу доста популарне различите теорије. Неки их називају теоријама завере. Многи се, од оних који износе такве теорије, позивају на ауторитет СПЦ. Можемо ли од вас чути: Постоји ли јасно изречен став по том питању?

– Дефинисан и службени став не постоји. Проблем је потпуно нов. А друго, истини за вољу, Црква није организација која има неку гвоздену дисциплину и где свако мора да поступа на исти начин. Црква је простор слободе и за своје чланове, а и за остале. Зато је и могућно да имамо ово шаролико стање да су неки за Цркву, други су против, трећи не знају ни сами за шта су и тако даље. Тако да лично не верујем, да ће постојати неки обавезујући став. Него, једноставно, чињенице које се буду у међувремену појавиле произвешће код већег или мањег броја верника одређене одлуке. Ми не можемо никоме наметнути као одлуку да мора да се вакцинише.

Неће ни држава то чинити?

– Неће ни држава то чинити, а Црква још мање. Чак и кад би држава то чинила Црква не би. С друге стране ми не можемо прихватити ни став неких људи који кажу: „Нипошто вакцина. То је ђавоље средство, ђавоља работа и томе слично.“ Још ништа не знамо. Видећемо. Да може бити злоуботреба, бојим се да може. Савремена технолошка средства су таква да се може све злоупотребити, па и вакцина. А друго, по себи морамо и то знати, да ниједна вакцина није потпуно поуздана; поготово у овим тешким случајевима и да код неких људи, из разлога које ни медицинари не разумеју, а камоли ја или неко други изван медицинске струке, може да произведе неке отежавајуће околности и нека нежељена дејства. О свему томе тешко је знати и казати било шта унапред. Тако да, мало сте ме изненадили овим питањем. Нисам о њему до сад размишљао. Ово је први пут да сам са собом разговарам, а уједно и са вама и са гледаоцима. Дакле, мислим да ће став Цркве бити такав да, узимајући у обзир све расположиве податке, сваки хришћанин православни одлучи за себе слободно и одговорно да ли хоће или неће да се вакцинише.

* Интервју је преузет са званичног портала Радио-телевизије Војводине

КОРОНА ВИРУС КОВИД 19 COVID 19 ВАКЦИНЕ ЕПИСКОП ИРИНЕЈ ЕПАРХИЈА БАЧКА ИНТЕРВЈУ