Бијељина: Одржана свечана академија “У СУСРЕТ ВИДОВДАНУ”

Фото: Семберија инфо
У Епархијском културном центру у Бијељини синоћ је одржана традиционална свечана академија “У сусрет Видовдану” у организацији Градског одбора Српског просвјетног и културног друштва /СПКД/ “Просвјета”, Града Бијељина и Епархије зворничко-тузланске на којој су наступиле чланице секција овог друштва, а подијељене су и награде за 21 најуспјешнијег ученика основних и средњих школа са подручја града.

Скуп је почео химном Републике Српске “Моја Република” у извођењу “Просвјетине” етно-групе, а потом се присутнима обратио изасланик Његовог Преосвештенства епископа зворничко-тузланског Фотија, свештеник Бранислав Недић, који је говорио о значају Видовдана за српски народ и бројним важним догађајима који су кроз историју повезани са овим празником.

Недић је подсјетио на жртву кнеза Лазара и косовских јунака 1389. године и њихов избор вјечног живота.

“Нека нам мјера живљења буде Христос, а љубав смисао живота”, поручио је Недић.

“Цар Лазар и мученици косовски уочи Косовске битке, на чувеној Кнежевој вечери, поручише оно најбитније,  да је “земаљско за малена царство, а небеско увијек и довијека”. Оставили су нам поруку да је једино исправно и једино могуће крајње одредиште свакога човјека и његовог животног пута у заједници с Богом и Царством небеским. Велика историјска битка одиграла се на Косову пољу 28. јуна 1389. године. Пуних шест стољећа касније осјећамо посљедице те велике битке. Видовдан је дан нашег опредјељења и дан нашег страдања. Кнез Лазар се жртвововао за другога и он је свједок љубави за другога, те је свједок јеванђеоског  начина постојања и живота”, поручио је свештеник Бранислав Недић.

Предсједник бијељинске “Просвјете” Славиша Микић рекао је новинарима прије почетка свечане академије да ово друштво има више од 100 чланова и да је намјера да их окупи што више јер Бијељина има изузетан потенцијал.

“Трудимо се да обогаћујемо наше активности и да у сваком сљедећем јавном наступу имамо нешто ново да понудимо”, истакао је Микић.

Осим етно-групе, у програму су наступиле чланице драмске секције “Просвјете”, дјеца Вртића “Чика Јова Змај”, рецитатори, те професор српског језика и књижевности Стојанка Ђокић ауторском пјесмом која је први пут јавно изведена.

Сестре Јована и Марија Кршић извеле су пјесму “Расти, расти моје зелени боре”.

Представљени су и најуспјешнији ученици основних и средњих школа у протеклој години за које је поклоне припремила “Просвјета” заједно са Епархијом зворничко-тузланском, а ове године су се прикључили Болница “Свети врачеви” Технички ремонт Братунац /ТРБ/ као пријатељи “Просвјете” и младих који ће сутра бринути о српској традицији и култури.

На крају свечаности организовано је и заједничко фотографисање најуспјешнијих ученика са предсједником Скупштине града Александром Ђурђевићем, директором бијељинске болнице Златком Максимовићем, генералним директором ТРБ-а Славенком Ристићем и предсједником “Просвјете”.

Приређена је и изложба радова о ћирилици ученика основних школа са подручја Бијељине.

Извор: НТВ Арена

ВИДОВДАН АКАДЕМИЈА БИЈЕЉИНА