СРБИ У ТУЗЛИ - Радио Београд 2

Срби у Тузли -140 година Саборног храма и 170 година преноса епархијског седишта

У овонедељном Храму разговарамо са др Радованом Пилиповићем, директором Архива Српске православне цркве о Србима у Тузли, а повод су два јубијела: 170 година од преноса седишта православне епархије из Зворника (1852. године) у Тузлу и 140 година од завршетка изградње Саборног храма у овом месту-Успења Пресвете Богородице (1882).

Гост емисије Храм др Радован Пилиповић, директор Архива Српске православне цркве са ауторком емисије

Током емисије говоримо о историјату Тузле (Соли), средњовековног града, његовом месту у српској историји, добу потпадања под османску власт (1528), времену реформи Омера-паше Латаса, када долази до попуштања друштвених стега у Босни и Херцеговини и новој атмосфери верског живота, добу Аустроугарске владавине, околностима преноса седишта православне епархије из Зворника у Тузлу, градњи Саборног храма, животу и суживоту становништва Тузле у 20. и 21. веку.

Аутор и водитељ Душанка Зековић
Извор: Радио Београд 2