БОГОЉУПЦИМА ЗЛАТНА МЕДАЉА НА МАЈСКИМ МУЗИЧКИМ СВЕЧАНОСТИМА У БИЈЕЉИНИ

Српско-црквено пјевачко друштво “Богољубље”, које дјелује при храму “Рођења Пресвете Богородице” у Добоју освојило је златну медаљу, прву у историји хора, на међународном такмичењу “Мајске музичке свечаности” одржаном у Бијељини. У категорији духовне и православне музике у јакој конкуренцији освојили су 98 од могућих 100 поена. Извели су четири композије, а поред њих на такмичењу учествовало је још седам хорова из региона. Градоначелник Добоја Борис Јеринић уприличио је пријем за чланове овог друштва, које ће одржати годишњи концерт крајем овог мјесеца.

На овогодишњем такмичењу учествовало је 38 хорова из Србије, Словеније и БиХ, а били су подијељени у категорије мјешовитих хорова, мјешовитих камерних хорова, православне духовне музике, женских хорова, дјечијих хорова, ансамбала традиционалне музике и вокално-инструменталних ансамбала. У области православне духовне музике такмичили су се  хор „Певница“ из Алексинца, мјешовити хор „Кастратоника“ из Бањалуке, камерни хор „Ангел“ из Београда, Градски хор Београд, женски хор „Светих апостола Петра и Павла“ из Јагодине, „Вера, нада и љубав“ из Добановаца и СЦПД „Богољубље“ из Добоја. Хорови су наступили у Саборном храму Светог Ђорђа.

Стручни жири, којим је предсједавала професор др Десанка Тракиловић, са члановима  проф. др Јелена Милићевић-Тракиловић, Младен Матовић, Саша Павловић, Халум Болаз из Турске, Драгана Чичевић, Игор Сарајлић, одлучили су да максималних стотину бодова и Гран при категорије припадне хору „Ангел“ из Београда, угледном друштву састављеном од академских и професионалних музичара. Тим је већи успјех СЦПД „Богољубље“ које је освојило само два бода мање, у изузетно оштрој и квалитетној конкуренцији реномираних хорова из Србије и РС.

„Богољубље“ је у Бијељини наступило са програмом који је припремљен и увјежбан у последња два мјесеца. Уз нумере из постојећег репертоара, композиције „Њест свјат” из Опела Стевана Стојановића Мокрањца, и „Оченаш” – Николаја Кедрова,изведен је дио из новог програма,  „Трисвјатоје” Анатолија Љадова и „Канон евхаристије” Архимандрита Теофана. Уз максимално залагање диригента, професора Славише Ђурића, и свих чланова хора, за кратко вријеме су кориговани недостаци и достигнут висок ниво квалитета у умјетничком и духовном смислу. Посебна сатисфакција добојском друштву је  чињеница да су као регистровани аматерски хор иза себе оставили хорове са вишедеценијском традицијом и саставом са респектабилним музичким образовањем.

-Освојили смо 98 од могућих 100 бодова у конкуренцији јако квалитетних хорова. То је близу савршености, посебно када се има у виду да смо ми аматерско друштво, без такмичарске традиције, засновано на добровољној бази, јер немамо тај професионални приступ. Међутим, ми смо ипак успјели да постигнемо квалитет и да покажемо у најбољем свјетлу и себе и град Добој – изјавио је Славиша Ђурић, умјетнички руководилац СЦПД  “Богољубље”

30. маја “Богољупци” ће одржати годишњи концерт у своме граду. Извешће и композиције које су их довеле до златне медаље на недавном такмичењу у Бијељини.

-Тај концерт ће бити поводом обиљежавања Дана града Добоја гдје ће они прво показати са којим композицијама су освојили злато у Бијељини, али и шта све друго они раде. Наравно, ту ће бити и одређени гости, који ће показати оно шта они раде – рекао је протојереј–ставрофор Душко Недић, духовник СЦПД “Богољубље” Добој.

Искрене честитке члановима друштва упутио је први човјек града Добоја истичући да су са овим златом учинили поносним све Добојлије.

-Велики је успјех то што је СЦПД “Богољубље” донијело у град Добој. Они су најавили и годишњи концерт 30. маја, то је нешто што ће сигурно бити поклон граду Добоју. Исто тако, они су у септембру планирали и одређене активности, које ћемо ми подржати, јер сматрам да културу увијек треба подржавати – изјавио је Борис Јеринић, градоначелник Добоја.

Српско црквено-пјевачко друштво “Богољубље”, које дјелује при храму “Рођења Пресвете Богородице” у Добоју основано је 28. фебруара 2011. године.

Извор: РТВ Добој