Приказан филм "Крст над јамом"

У Бијељини је синоћ приказан филм Душана Басташића "Крст над јамом" о страдању Срба у Другом свјетском рату.

Басташић, који је и предсједник Удружења "Јадовно 1941" из Бањалуке, рекао је да је 90 одсто филма снимљено на мјестима страдања српских мученика.

"Настојали смо да, стављајући тему српског страдања из једног револуционарног контекста и наратива на виши, културолошки ниво, урадимо филм који је нешто другачији од оних које смо навикли да гледамо", рекао је Басташић у Епархијском културном центру гдје је филм приказан уз благослов Његовог Преосвештенства Владике зворничко-тузланског г. Фотија.

Басташић је истакао да је "Крст над јамом" динамичан филм, прихватљив млађим генерацијама, у којем нема узнемирујућих сцена.

Басташић је подсјетио да је премијера филма одржана 26. априла у Бањалуци када је међу публиком био и Петар Топаловић који је компомоновао музику за филм. Топаловић, који је и члан Удружења "Јадовно 1941" из Бањалуке, рекао је да је компоновањем музике за овај филм желио да покаже другу страну страдања Срба, односно да покаже живот.

"Сви наши страдали за нас су живи. Умјетност и јесте најбољи начин како да овако тешку тему пренесемо савременим генерацијама", рекао је Топаловић.

Организатор пројекције је Удружења потомака и поштовалаца жртава компекса усташких логора "Јадовно 1941." у сарадњи са Мисијским фондом Епархије зворничко-тузланске.

Извор: Срна