ГРАДИ СЕ ЈЕДИНСТВЕН ЕКУМЕНИСТИЧКИ ОБЈЕКАТ: ЦРКВА, СИНАГОГА И ЏАМИЈА ПОД ИСТИМ КРОВОМ

У Берлину, на месту где је некада била Црква Светог Петра из 13. века, гради се објекат који ће бити кућа трију религија
Годинама је то била само идеја, а јуче је у Берлину положен камен темељац за објекат под називом House of One, под чијим кровом ће бити смештене црква, џамија и синагога. Буџет за изградњу износи око 43,5 милиона евра и у великој мери је обезбеђен.

Један од иницијатора градње оваквог објекта је протестантски свештеник Грегор Хохберг, који истиче важност симболике градње ове јединствене установе управо на историјски значајном месту, у центру Берлина, где је стајала Црква Св. Петра, саграђена у 13. веку, која је након тешких оштећења током борби за Берлин у Другом светском рату срушена 1964. године.

– На најстаријој локацији Берлина, тамо где је стајала његова прва црква, желимо заједнички да погледамо ка будућности. На темељу старе цркве градимо једну потпуно нову зграду – The House of One. То ће бити кућа молитве и учења у којој живе три вере и у којој ће под истим кровом бити смештене синагога, црква и џамија.

Муслимани истичу да је за њих посебно значајна ова градња, јер иако у Берлину постоји око 80 џамија и исламских молитвених простора, ово ће бити први објекат у центру града.

Имам, пастор и рабин су заједно, пре полагања камена темељца и симболичног бацања предмета из све три религије у бетон, изговорили кратке молитве.

Пројекат је добио значајну политичку подршку, укључујући финансирање од савезне владе и владе Берлина. Фондација која стоји иза изградње овог објекта и коју предводи градоначелник Берлина Михаел Милер укључује истакнуте политичке лидере и директоре главних културних институција.

Пројекат који је замишљен још пре десет година, требало би да буде завршен до 2025. године.

Извор: 24седам.рс

ЕКУМЕНИЗАМ ЊЕМАЧКА БЕРЛИН ЏАМИЈА СИНАГОГА