Презвитер др Оливер Суботић: Дигитални изазов

У крипти Саборног храма Васкрсења Христовог у Подгорици 21. децембра 2018. године одржано је предавање на тему„Дигитални изазов“.

Предавач је био презвитер др Оливер Суботић, управник Центра за проучавање и употребу савремених технологија Српске Православне Цркве. Организатор предавања је братство Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици. Било је то друго у циклусу предавања током Божићног поста.

Свештеник Оливер Суботић је приближио изазове данашњице, у ери дигиталних информационих технологија које су наша свакодневица, објашњавајући притом шта је то што нас изазива у „бинарној цивилизацији“, указујући какве се све промене дешавају око нас, међу нама и у нама самима под утицајем савремене технологије.

По његовим речима, у свету бинарне цивилизације много је изрекламираних мишљења, блогерске дијалектике, твитерских стослова, а тако мало личног, тј. истинског животног искуства.

Свештеник Суботић се осврнуо и на сам појам бинарне цивилизације: -Бинарна цивилизација, каже он, нипошто није безазлена будући да фалсификује и црквени начин постојања, што може да пољуља наше темеље изворне црквености.

-У ствари, бинарна цивилизација фалсификује црквени начин постојања. Позива на заједницу, активност, етос, укида границе простора и времена, нуди лек бесмртности, па има и своју модернистичку есхатологију, зачиње идеју електронске Цркве, а то све може да пољуља темеље наше изворне црквености. Несумњиво, ово је изазов за нас савремене хришћане, казао је свештеник Оливер Суботић, који је говорио и о позитивним аспектима савремене технологије који олакшавају црквену мисију.

За примере је узео православне интернет портале, „сајбер“ духовнике, као и више него успешне мисионаре. Говорио је и о предностима електронске верзије Библије и молитвеника на таблетима, компјутерима и паметним талефонима. Међутим, предавач је посебно подукао да живи Бог и Његова Црква не могу имати виртуелну имитацију. Зато се, он много пута позивао на чувено библијско јесто, које је уједно аутентично искуство Цркве: „Дођи и види“ (Јн 1, 46). То Дођи и види је заправо позивање на сâм живот који је имун на савремену дигиталну copy­paste логику.

Свештеник Суботић је предавање завршио позивом на подвижнички однос према технологији, који подразумјева расудљиву и критичку примену.

Извор:СПЦ

ДУХОВНЕ ПОУКЕ САВРЕМЕНЕ ТЕМЕ ДИГИТАЛНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ ОЛИВЕР СУБОТИЋ