Брчко (Грчица)

ђакон:
Немања Мијатовић

О парохији

Грчичку 1. парохију при Храму преподобне Параскеве чини дио насеља Грчица у Брчком, и то улице: Михаила Пупина, Милана Хаџиристића, Хиландарска, Крфска, Павла Савића, Михаила Петровића, Браће Фелнер, Браће Кауриновића, Владимира Прелога, Милутина Бојића, Николе Тесле, Вукосавачка, те са западне стране сљедеће улице: Душка Радовића, Пољопривредник 1, Јосипа Козарца, Сулејмана Хаџиалагића, Петра Кочића, Исака Самоковлије, Јосипа Боснара и ново насеље у Поточарима-Улица Стеве Цвјетковића.

Парохијски храм

Храм Преподобне мати Параскеве – Свете Петке у Грчици

Градња храма почела је 1996. године према пројекту Стојка Грубача из Бање Луке. Темеље је освештао 27. октобра 1997. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Том приликом кумови темеља били су пок. Српко и Цвијета Стевановић. Након завршене градње 2004. године храм је освештао 08. августа исте године надлежни архијереј г. Василије уз саслужење епископа сремског Василија и захумско-херцеговачког Григорија. Кум храма био је Миодраг Буквић.

Иконостас је израдио Растко Шундић из Аранђеловца. Иконе на иконостасу живописао је Петар Билић из Београда. Храм живопише од 2012. године Теодор Кесић из Земуна.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од оснивања парохије 1996. године.