Брчко (Српска варош)

протођакон:
Жељко Секулић

Парохијски храм

Храм Успења Пресвете Богородице у Брчком. Градња храма почела је 1968. године, а темеље је освештао по благослову епископа зворничко-тузланског Лонгина Томића, 13. јула 1969. године прото Ристо Јовановић из Обудовца, архијерејски намјесник брчански. Градња је завршена 1971. године, а храм је освештао 26. септембра исте године епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић.

Прва црква брвнара у Брчком била је преко пута садашњег храма, и била је посвећена Светом великомученику Георгију. Према предању постојала је до 1834. године. Након брвнаре саграђен је 1874. године нови храм од чврстог материјала. У храму су били многобројни вриједни свети предмети, а највриједније су биле иконе на иконостасу познатог сликара Паје Јовановића. Храм је 1941. године запаљен. Наредне, 1942. године у прољеће по наредби локалног Нијемца Либмана храм је у потпуности миниран и срушен. О овом храму сачувана је повеља која је била положена у његове темеље. На мјесту овога храма налази се споменик који свједочи о његовом постојању.

Данашњи храм је оштећен у посљедњем рату гранатама које је испалила хрватско-муслиманска војска. Након рата храм је генерално обновљен и дограђиван. Проширен је олтар и дозидан предулазни тријем 2002. године.

Иконостас од славонског храста израдио је 1971. године Милић Урошевић из Београда. Иконе на иконостасу живописао је 1971. године протођакон Марко Илић из Београда. Храм је живописао 1982. године Драган Бјелогрлић из Новог Сада.
Филијални храм светог апостола Марка на гробљу Шумари (видети под 2. парохија)

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 1875. године.