Велика Обарска - Храм светог апостола Марка

Парох:
Предраг Гаврић, протонамјесник

О парохији

Великообарску 1. парохију при Храму Светог апостола Марка чини дио села Велика Обарска, и то засеоци: Ивице, Буџак, Буковица, Табашница, Пољана и Ново Насеље „Гај“.

Парохијски храм

Храм Светог апостола и јеванђелисте Марка у Великој Обарској

Једнобродни храм, дименезија 20х9 метара. Градња је почела 1937. године, а исте године темеље храма освештао је епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ. Након завршене градње 1938. године храм је освештао 08. маја исте године надлежни архијереј Нектарије Круљ.

Током Другог свјетског рата храм је демолиран и оронуо. Послије рата приступило се обнови, да би обновљени храм освештао 1949. године митрополит дабробосански Нектарије Круљ, као администратор епархије Зворничко-тузланске. Током 2012. године порта је у цијелости обновљена и ограђена новом кованом оградом. Исте године уређена је раскрсница код храма и том приликом, измјештањем старога пута који је раздвајао порту од дворишта парохијског дома, замјеном одговарајућих парцела створена је једна цјелина.

Храм су живописали 1991. године Горан Десанчић из Обреновца, Саша Савић из Земуна и Лазар Лечић из Чуруга. Иконостас храма израђен је од јеловине,  а не зна се ко је аутор иконостаса и икона на њему.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се: а) рођених и крштених од 1894. године (недостају подаци од 1945. до 1955. године); б) вјенчаних од 1955. године; в) умрлих од 1898. године (недостају подаци за период од 1945. до 1955. године)