Бродачка

Парох:
Србислав Топаловић, протојереј-ставрофор

О парохији

Бродачку парохију чине села: Горњи и Доњи Бродац, те Метеризи, заселак села Балатун.

Парохијски храм

Храм Светог архангела Михаила (Сабор Светог архангела Михаила) у Бродцу. Једнобродни храм са два истовјетна звоника на којима су постављена по два звона. Храм је грађен од 1882. до 1884. године. Након завршене градње храм је освештао на Петровдан 1884. године митрополит зворничко-тузлански Дионисије II Илијевић. Према љетопису, храм су градили мајстори из сјеверне Италије.

Исто тако, из љетописа знамо да су у Бродцу прије ове цркве постојале још двије цркве брвнаре. Историчар Димитрије Руварац помиње да је још 1723. године у „бродачким баруштинама“ постојала велика црква брвнара (др Д. Милановић - „Монографија села Бродац“). Мјесто гдје се налазила та прва црква, о којој има писани траг, удаљено је 1,5 километар југозападно од данашњег храма. Ову прву бродачку цркву запалили су Турци 1788. године, да би 1790. године била изграђена нова црква брвнара, у западном дијелу данашње порте храма. Пред овом црквом брвнаром је Иван Кнежевић - Кнез Иво од Семберије - откупио робље од Кулин-капетана 1806. године, што је опјевао слијепи гуслар Филип Вишњић. И ову цркву запалили су Турци 1876. године, послије неуспјелог устанка.

Године 1918. аустроугарска војска поскидала је црквена звона са многих православних храмова да би правила топовску ђулад. То се десило и са 4 звона бродачке цркве. Тек 1927. године набављена су нова истовјетна звона и из исте ливнице као и претходна, у Шопроњу, у Мађарској.

Бродачкој цркви је обновљена фасада 1958. године, а на Петровдан те године храм је освештао епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић. Фасада храма обновљена је и 1975. године, а унутрашњост је генерално обновљена и храм покривен бакарним лимом 1984. године, а поводом прославе стогодишњице храма. Најновије обнављање фасадног дијела храма извршено је 2004. године, када је 10. јула исте године храм освештао епископ зворничко-тузлански г. Василије. Велика капија на улазу у порту, као дар Драгана Анђелића за покој душе супруге Мирјане Анђелић, рођ. Кићановић, изграђена је 2014. године по благослову епископа зворничко-тузланског г. Хризостома.

Постоје историјски подаци (др Д. Дамјановић - „Иконостас цркве у Бродцу“) да је иконостас у храму израђен 1884. године, према пројекту загребачког архитекте Николе Колара. Столарске радове на иконостасу урадила је радионица Мије Петрића из Загреба. Металне двери на иконостасу од кованог гвожђа урадила је браварска радионица „Рабош“ из Загреба. Према истом извору, Фердо Кикерец, сликар из Загреба (једно вријеме био дворски сликар краља Николе Петровића) живописао је иконе на иконостасу.

Сачуване су богослужбене књиге које датирају са краја XIX и почетка XX вијека, а чувају се у храму. На појединим књигама могу се наћи натписи ко их је и када приложио.

Матичне књиге

Све парохијске матичне књиге воде се од 1884. године, а одузеле су их 1947. године државне власти и враћене су тек 2003. године (поједине у доста лошем стању). Чувају се у парохијској канцеларији.