Балатунско - велиноселска

Парох:
јереј Ђорђе Грујић

О парохији

Балатунско-велиноселску парохију у Балатуну чине села: Балатун и Велино Село.

Паројхија је првобитно носила назив Бродачка друга парохија, да би одлуком надлежног архијереја Е.бр. 274. од 05. фебруара 2014. године била преименована у Балатунско-велиноселску парохију у Балатуну.

Парохијски храм

Храм Света три јерарха у Балатуну

Градња храма почела је 2000. године. Темеље је освештао 11. јуна исте године епископ зворничко-тузлански г. Василије.

Исти епископ освештао је храм 31. августа 2008. године.

Храм је од 2009. до 2012. године живописао Вук Лукић из Београда (олтар и куполу), а Александар Черековић из Сремске Митровице остали дио храма. Иконостас у дуборезу од ораховог дрвета израђен је у радионици Драгана Петровића из Вишњичке Бање код Београда. Иконе на иконостасу живописане  су у радионици Петра Билића из Београда.

Матичне књиге

Матичне књиге при овом храму воде се од 15. фебруара 2014. године. До тада су подаци уписивани у матичне књиге при храму Светог архангела Михаила у Бродцу.