Доњозабрђска

Парох:
Игор Шојић, протонамјесник

О парохији

Парохију Доњозабрђску чине села Доње Забрђе и Угљевичка Обријеж.

Парохијски храм

Храм Светих апостола Петра и Павла у Доњем Забрђу

Градња храма почела је 1912. године у вријеме свештеника Алексе Глигоровића. Темеље је освештао митрополит Иларион Радонић 24. септембра 1913. године.

Храм је зидан ситном циглом, по угледу на храм у Великој Обарској, и радио га је исти мајстор. Зидање храма завршено је 1940. године, у вријеме свештеника Петра Товирца. ,,Свештеник Петар Товирац подигао је са народом цркву под кров и одслужио прву службу Божију на Петровдан 1941. године. Исте године на Илиндан из цркве је одведен у усташки логор, са великим мноштвом својих парохијана, гдје је, свједочећи Христа Господа завршио овоземаљски живот, не дочекавши дан освештања цркве“. („Забрђе – монографски приказ”, Угљевик, 1996, стр. 65).

Храм је освештао епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић 21. септембра 1955. године.

Због дотрајалости храм  је обнављан више пута, а највише у вријеме службовања свештеника Михаила Јовића. Године 1985. храм је препокривен и урађен је под. Санацијом извршеном 1997. године промијењена је комплетна кровна конструкција и постављен нови бакарни покривач.

Поводом 50-годишњице првог освештања храма 2005. године храм је поново обновљен. Тим поводом освештао га је чином обновљења епископ зворничко-тузлански г. Василије.

Иконостас у храму датира из 1951. године, а израдили су га мајстори из Драгаљевца. Иконе на иконостасу живописао је умјетник В. Поморишац 1952. године.

Од 2009. храм фрескопише иконописац Бранислав Шавија из Бијељине.