Горњозабрђска

Парох:
Срђан Васиљевић, протонамјесник

О парохији

Парохију Горњозабрђску чине села: Горње Забрђе, Богутово Село и Малешевци.

Парохијски храм

Храм Светога пророка Илије у Горњем Забрђу.

Градња храма почела је у јуну 1912. године. Земљиште на којем је храм подигнут даровали су Цвијетин Мирковић са браћом и Ристо Драгичевић са браћом. Са каквим одушевљењем, полетом и вољом је грађен овај храм види се из чињенице да је исте године, до зиме, озидан и покривен. Овај подвиг, из данашње перспективе гледан, постаје још већи када се узме у обзир да је храм грађен у вријеме балканских ратова и да су радови вођени у ондашњим техничким условима. У градњи храма нарочито се истакао домаћин Симо Стевановић, звани Станко, из Малешеваца, који је био и предсједник Грађевинског одбора. Године 1913. храм је потпуно довршен, те је освештан на дан празновања Светог пророка Илије исте године. Храм је освештао прота Петар Јовановић из Тузле, по благослову митрополита Илариона Радонића.

Храм је оштећен у току Првог свјетског рата, те је обнављан од 1919. до 1924. године. Тада је било приједлога да се, због великих оштећења, гради нови храм. Међутим, од тога се одустало и храм је обновљен. У Другом свјетском рату храм је девастирала 13. СС „Ханџар“ дивизија. Наиме, тада је муслиманска војска извршила масакр над становништвом Забрђа и убила 300 мјештана, међу којима је било и дјеце. Храм је био оскрнављен, иконе и црквене ствари попаљене, а парохијска архива и библиотека добрим дијелом уништене.

Дана 08. септембра 2013. године прослављена је стогодишњица постојања храма Светог пророка Илије. Том приликом генерално обновљени храм освештао је епископ зворничко-тузлански г. Хризостом.