Тузланска прва

Парох:
Милош Тришић, јереј

О парохији
Тузланску прву парохију чини западни дио града Тузле, тј. насеља: Миладије, Кројчица, Равна Трешња, Мрамор-Марићи, Шићки Брод и пола села Црно Блато.

Парохијски храм
Катедрални храм Успења Пресвете Богородице у Тузли. Градња храма, димензија 28,64х13,55 метара, почела је 1874. године према пројекту инжењера Антона Линардовића. Темеље је освештао 06. маја исте године митрополит Дионисије II Илијевић. Исти митрополит освештао је храм на празник Успења Пресвете Богородице 15. (28) августа 1882. године.
Током свога постојања храм је обнављан укупно пет пута. Прва обнова била је 1909/10. године. Тада храм добија свој данашњи изглед, као и иконостас. Обновљени храм освештао је 02. маја 1910. године митрополит дабробосански Евгеније Летица, уз саслужење митрополита захумско-херцеговачког Петра Зимоњића и бањалучког Василија Поповића. Том приликом устоличен је и нови зворничко-тузлански митрополит Иларион Радонић. Друга обнова је завршена 1925. године и 15. (28) августа те године храм је освештао патријарх Димитрије Павловић. Трећа обнова је услиједила након Другог свјетског рата и тоњења храма због слијегања тла. Храм је освештао 1968. године епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић. Приликом четврте обнове од 1985. до 1989. године извршени су најзначајнији радови на учвршћивању храма. Тада је храм подигнут из земље за један метар, колико је био потонуо. Обновљени храм освештао је 22. јула 1990. године епископ будимски Данило Крстић, уз саслужење епископа: зворничко-тузланског Василија, сремског Василија, славонског Лукијана, банатског Амфилохија, аустралијско-новозеландског Лонгина, хвостанског Никанора, моравичког Иринеја и марчанског Доситеја. Како је храм оштећен у посљедњем рату 04. фебруара 1994. године, услиједила је посљедња обнова током 2008/09. године. На храму су промијењени прозори (96 прозора), позлаћени су крстови на куполама, постављен нови сатни механизам на звонику (са сателитским навођењем), урађена је рестаурација иконостаса, Христовог гроба, као и фасада на храму. Храму је током ове обнове враћен изглед из 1910. године, а поново обновљени храм освештао је 2009. године епископ зворничко-тузлански г. Василије уз саслужење епископа: средњозападноамеричког Лонгина, британско-скандинавског Доситеја, шумадијског Јована, тимочког Јустина, викарног епископа хвостанског Атанасија, викарног епископа јегарског Порфирија и викарног епископа липљанског Теодосија. Године 2015. почела је реконструкција ограде око црквене порте.
У храму су (у пандантифима) живописане четири фреске јеванђелиста, а у олтарској апсиди осликана је фреска са Господом на пријестолу. Осим ових фресака, остале зидне површине је украсио познати молер Стеван Субановић 1910. године. Иконостас са позлаћеном резбаријом израдио је извјесни Вуковић из Пеште 1910. године. Иконе на иконостасу живописао је 1910. године сликар Марко Греговић из Мостара. Исти умјетник је на архијерејском трону живописао лик Светога Саве, а у владарском трону лик Св. великомученика Лазара Косовског.