МАНАСТИР ПЈЕНОВАЦ

Моб:+ 387 66 018-360
отац Саво (Деронић)

О манастиру

Градња манастирског храма Светог Јована Крститеља, као филијалног храма парохије Ханпјесачке почела је 2001. године. Темеље је 27. маја 2001. године освештао епископ зворничко-тузлански г. Василије. Храм је освештао епископ зворничко-тузлански г. Василије, 16. јуна 2002. године
Храм је живописао академски сликар Милан Николић из Шапца. Исти иконописац израдио је иконостас од липовог дрвета и живописао иконе на истом. Манастирски конак површине 162 m2 завршен је 2002. године.

На приједлог епископа зворничко-тузланског г. Василија, а на основу одлуке Светог архијерејског синода СПЦ (Син.бр. 923 од 24. августа 2010. године) дотадашњи филијални храм у Пјеновцу проглашен је манастиром Светог Јована Крститеља у Пјеновцу. Прву литургију у новопроглашеном манастиру служио је надлежни архијереј г. Василије у недјељу по Усјековању главе Светог Јована Крститеља, 12. септембра 2010. године. Том приликом кумови манастира били су супружници Драган и Радојка Голијан из Хан Пијеска. Прво монаштво у манастир стигло је 18. фебруара 2014. године.