Прибојска

Парох:
Зоран Р. Илић, протојереј-ставрофор

Ђакон Немања Марковић

Свештеници који су раније службовали:

- протојереј-ставрофор Јеремија Лазић (1996-2021)

О парохији

Прибојску парохију чине села: Прибој, Пељаве, Липовице, Бријест, Подгора и Потраш.

До 2020. службовао протојереј-ставрофор Јеремија Лазић.

Парохијски храм

Храм Рођења Пресвете Богородице у Прибоју

Градња храма, димензија 20х10 метара, почела је 1880. године. Не зна се ко је освештао темеље храма. Након завршене градње храм је освештао митрополит зворнички Дионисије II  Илијевић 22. августа / 04. септембра 1883. године.

У деценијама пред аустроугарско запосједање БиХ, када је Турска осјетила да мора попуштати, добили су Прибојчани и њихов парох протојереј Сава Гаврић, син попа Гавре, од султана ферман којим се одобрава градња капеле у Прибоју. Било је то у другој половини 19. вијека. Сељаци је саградише на мјесту данашњег храма. То је била омања дрвена зграда, даском покривена, која је постала временом сасвим трошна, те су је покушали поправити. Ипак, саградили су нову капелу која је дочекала градњу постојеће зидане цркве на тадашњем молитвишту. Данас се зна да је уговор о изградњи постојећег храма потписао Јован Митровић, неимар из Бањевића, котар сребренички, 12. септембра 1880. године. Он се тада обавезао да ће за 500 дуката предати кључеве храма до Мале Госпојине 1883. године, да би храм могао бити освештан.

Садашњи храм оштећен је и оскрнављен у Првом свјетском рату. Аустро-угарска војска претворила га је у болницу, по наређењу главнокомандујућег генерала Апела. Храм је обнављан послије Првог свјетског рата и поново га је освештао митрополит зворнички Иларион Радоњић. Током Другог свјетског рата храм је оштећен, а пред крај рата претворен је у житни магацин. Као магацин је служио до 1953. године када су државне власти храм вратиле цркви. У протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату (1992-1995) на храму су оштећени кров и фасада гелерима граната које су падале у непосредној близини храма.

Првобитни иконостас је израдио неки учитељ Мирко који је службовао у школи у Прибоју. Садашњи иконостас од липовог дрвета израђен је 1902. године у вријеме свештеника Јове Јовановића, а дјело је непознатог аутора. Не зна се ни аутор икона на иконостасу. Храм је живописао Слободан Јанићијевић из Београда од 2000. до 2006. године.