Пиперска

Парох:
Миленко Стевановић, протојереј-ставрофор

О парохији

Некада се Пиперска парохија звала Шибошничка, са сједиштем у Шибошници, а основана је прије Другог свјетског рата.

Шибошничка парохија је обновљена 1972. године, а преименована је у Пиперску парохију 1980. године.

Парохију Пиперску чине села: Пипери, Брусница, Вакуф, Лукавица, Миладићи, Брезје, Висори и Шибошница.

Негдје до Првог свјетског рата постојала је Лукавичка парохија у којој је свештеник био Тешо Накић, а послије његове смрти та парохија припојена је Миросавачкој, која је сада у саставу Мачковачке парохије.

Парохијски храм

Храм Светог Јована Крститеља у Пиперима

Градња храма димензија 19х8,5 метара почела је 1980. године. Темеље је освештао 02. августа исте године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Исти епископ освештао је храм у недјељу по Светом Илији, 08. августа 1987. године.

Храм је током Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) оштећен. Гранатирали су га припадници тзв. Армије БиХ.

Храм је обновљен 2002. године.

Иконостас од храстовине израдили су Јован и Саво Бојић из Босанске Бијеле код Брчког. Иконе у барокном стилу осликао је Димитрије Риђички из Новог Сада.