Филијални храм - РАКИНО БРДО

Храм Светог великомученика Пантелејмона на Ракином Брду

Градња храма почела је 2001. године, а темеље је освештао у јуну исте године епископ зворничко-тузлански Василије. Исти епископ освештао је храм 09. јуна 2002. године.

Иконостас од храстовине израдио је столар Милан Гаврић из Малог Зворника. Иконе на иконостасу живописао је свештеник Перица Параклис. Ктитор храма је Блашко Станарчевић, родом са Ракиног Брда, а настањен у Београду. За ово своје дјело одликован је Орденом Светога Саве III степена 2002. године.

На мјесту данашњег храма постојао је стари храм, о чијем настанку нема података. Према предању, стари храм подигао је брат попа Миљана. Такође, према предању, храм су порушили Аустроугари приликом повлачења из Босне и Херцеговине. Ови подаци су непоуздани, јер Мира Митровић свједочи да је њен отац 1917. године преузео парохију у овом селу, те да се не сјећа да јој је отац говорио да су за вријеме његовог службовања Аустроугари порушили храм. Она памти само дрвени звоник са звоном. Једно је сигурно, храм је постојао, јер је приликом почетка подизања данашњег храма утврђено да су темељи тога старога храма доста већи од данашњег. Тада су пронађени темељи парохијског дома и дрвеног звоника. Том приликом нису извршени никакви археолошки радови на том локалитету, на основу којих би се дошло до неких конкретнијих података о старом храму.