Мачковачка друга

Парох:
Драгомир Лазаревић, протојереј-ставрофор

О парохији
Мачковача друга парохија креирана је 01. августа 1982. године. Мачковачку другу парохију чини дио Лопара (десна страна главне улице Цара Душана до краја Лопара према Тузли), затим села: Мачковац, Јабланица, Козјак и Коњиковићи.
Од Црквене општине у Мачковцу комунистичке власти су одузеле велике површине земље и неколико објеката у Мачковцу и Лопарама. Прије Другог свјетског рата ЦО је посједовала шест објеката у Лопарама. До данас поступком реституције није ништа враћено, изузев светосавског дома у Лопарама и мање површине земље коју је оштинска власт у Лопарама поклонила Цркви.

Парохијски храм
Храм Рођења Пресвете Богородице у Мачковцу. Храм је димензија 23х12 метара. Градња храма почела је 1913. године. Неимар је био Нико Митровић из Тузле. Нема података ко је освештао темељ храма 12. јула 1913. године. Храм је саграђен залагањем и трудом тадашњег парохијског свештеника Михаила Јовановића, пароха јабланичког и Ристе Митрашевића, пароха миросавачког, а уз посебну помоћ двојице одборника Глигора Обреновића из Козјака и Уроша Урошевића из Лопара. Градња је завршена 1914. године. Храм је освештао митрополит зворничко-тузлански Иларион Радонић 26. октобра 1916. године.
Током Другог свјетског рата храм су скрнавиле усташе. Неке иконе су уништене војним бајонетима. Након рата комунистичка власт храм је претворила у задружни магацин. Према запису у Триоду из 1952. године „читав дан изношена је пшеница из цркве како би се могла служити литургија“. Током своје стогодишње историје храм је обнављан неколико пута. Посљедња обнова била је 2000. године. Након обнове храм је чином обновљења освештао епископ зворничко-тузлански г. Василије.
Иконостас од јеловог дрвета израђен је 1922. године у радионици Тоше Ковачевића у Загребу. Иконе у барокном стилу на иконостасу дјело су непознатог аутора. Храм је живописао Драган Бјелогрлић из Новог Сада од 1982. до 1984. године.