Бријесничко - тумарска

e-mail: trisic.milos@yahoo.com
Администратор парохије:
Милош Тришић, јереј
(Видјети под Тузланска прва парохија)

О парохији
Бријесничку парохију чине села: Доња Бријесница, Тумаре и Горња Бријесница.

Парохијски храм
Храм Пресвете Тројице у Тумарама. Храм је димензија 16,5х6,5 метара. Градња је почела 1930. године. Храм је освештао епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ 04. октобра 1936. године. Храм је живописан 1983. године.
Овај храм су током Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) порушили и запалили припадници тзв. Армије БиХ-не 1995. године. Тада је страдао и живопис храма. Иконостас је том приликом изгорио. Храм је обновљен 2005. године, а након обнове храм је освештао епископ зворничко-тузлански г. Василије 30. јула 2005. године. Нови иконостас израдио је Миладин Цвијановић из Осјечана код Добоја.
У храму је прије рата чувана рука Свете великомученице Марине. Не зна се тачно како је доспјеле до овога храма. Претпоставља се да ју је неко од свештеника из породице Поповић донио из Јерусалима. Од 1995. године мошти се чувају у манастиру Светог Николаја на Озрену.