Тешањска

Парох:
Борис Станић, јереј

О парохији

Тешањску парохију чини град Тешањ са селима: Мекиш, Радуша, Плање, Мркотић, Јелах, Јеваџије, Вуково, Буква, Росуље, Ново Село, Медаково, Тешањка, Крашево, Шије, Трепче и Јабланица.

Парохијски храм

Храм Покрова Пресвете Богородице у Тешњу.

Историја постојећег тешањског храма почиње 1923. године када је стари храм из 1853. порушен због тоњења и предузета је иницијатива за градњу новог храма. Купљено је брдо Грич од Адем-аге Мешића за 5000 златних дуката. Изгледа да ага када је продавао земљу није знао да ће на њој бити црква, јер када је схватио да ће крст надвисити џамије давао је двоструко више како би повратио земљу. Са друге стране, неки Бошњаци причају да је он земљу Цркви поклонио, и то из разлога што је много Срба побијено за његовог времена. Могуће да је то била прича за муслимане да би лакше прихватили изградњу новог храма на овој локацији.

У Новом источнику, службеном листу Епархије дабро-босанске, пише да je у Тешњу, 28. новембра 1934. године освештан камен темељац српско-православне цркве у Tешњу. Освећење је извршио прото Љубомир Дучић, парох добојски.

Ипак, градња цркве је трајала све до 1971. године. Због избијања Другог свјетског рата градња је из објективних разлога била обустављена. Са извијесном сигурношћу можемо да кажемо да храм није рушен, као што је било ранијих тврдњи. До Другог свјетског рата храм је озидан отприлике до половине и био је припремљен камен за даље зидање. Дио тог камена је отуђен и искориштен за неке друге објекте у Тешњу. Дио материјала је сачуван упркос жељи нове комунистичке власти која је до те мјере отежала наставак изградње да је од црквеног камена намјеравала да подигне партизански споменик.

Старањем проте Боривоја Коронсовца и вијерног народа почело је интезивније да се ради на довршетку овог монументалног храма. Вриједно је пажње да су учешћа у наставку градње узели и муслимани из Тешња.

Храм је освештао епископа зворничко-тузланског Лонгина Томић 19. септембра 1971. године.

Звоник је одвојен од храма и грађен је од 1978. до 1981. године старањем тадашњег пароха јереја Ратка Врачевића.

Због оронулости обновљен је 2012. године. Том приликом је извршена и електрификација звона.

Конструкција иконостаса урађена је од бетона а двери су резбарене у трешњином дрвету.

Девет икона на иконостасу живописао је у византијском стилу јеромонах Павле Калањ из манастира Градиште у Црној Гори.

На Петровдан 2015. године епископ зворничко-тузлански г. Хризостом освештао је нове куполске крстове за храм.