Теслић - Храм св. пророка Илије

Ђакон:
Стефан Клисарић

О парохији

Теслићку 1. парохију при Храму св. пророка Илије чине насеља: Љељуг, Крушковице (лијева страна), Шимићи, Ђулић Поље, дио насеља Ружевић (лијева страна пута Теслић - Чечава) са насељем Секулићи, Барићи, затим дио насеља (десном страном пута Теслић - Прибинић), насеља око храма Светог пророка Илије и двије стамбене зграде у Улици првог крајишког корпуса: ламела Г, ламела Ф и ламела Д.

Парохијски храм

Храм Светог пророка Илије у Теслићу

Храм је димензија 22х10 метара. Темеље је освештао 1921. године митрополит бањалучко-бихаћки Василије Поповић. Иконостас је у барокном стилу са иконама на платну, а аутор је непознат. Храм је освештао 1925. године исти митрополит.

Прва обнова храма извршена је од 1975. до 1978. године. Пред завршетак обнове, 1977. године, храм је освештао протосинђел Василије Качавенда, као изасланик епископа зворничко-тузланског Лонгина Томића. Током посљедње реконструкције храма из 2013. године звоник је надограђен 4 метра и покривен лимом.

Стари путир овог храма предат је епархијској ризници на чување. У храму се чува плаштаница из времена Аустро-Угарске, која је поклон Црквене општине Загреб.