Факовићка

Парох:
Младен Станишић, јереј

О парохији
Факовићку парохију чине села: Факовићи, Бјеловац, Жлијебац и Побрђе.

Парохијски храм
Храм Светог апостола Томе у Факовићима. Храм је димензија 18х10 метара. Градња храма почела је 1884. године. Темеље је освештао прота Алекса Поповић из Сребренице, а по благослову митрополита дабробосанског Саве Косановића. Градња је завршена 1887. године. Храм је освештао митрополит дабробосански Георгије Николајевић 19/6. октобра 1891. године.
Према писаном свједочанству тадашњег пароха факовићког Теодосија С. Поповића, градња је трајала три године и још три се чекало на освештање. Ово свједочанство је објављено у „Босанско-херцеговачком источнику” за 1892. годину, под насловом „Свечаност освећења нове цркве у Парохији Факовића, Протопрезвитерата сребреничког, 06. октобра 1891. године“
Данашњи храм обнављан је неколико пута током двадесетог вијека. Прва обнова била је 1971. године, када су обновљени кров и фасада храма. Сљедећа обнова услиједила је 1990. године. Наредне године, поводом стогодишњице, храм и нови иконостас освештао је надлежни архијереј г. Василије. Још једна обнова храма извршена је од 2001. до 2004. године. Посљедња генерална обнова храма почела је 2010. године и још није завршена.
Иконостас од славонског храста израдио је Петар Гајић из Жлијепца са својим сином. Иконе на иконостасу живописао је тадашњи богослов Владо Лазић, касније свештеник у Сремској епархији. Храм живопишу Бојан Живић-Милић, Радош Васић и Драган Живковић.
Потребно је напоменути да је поред храма подигнут споменик дјеци мученицима: Стојанки (16), Радојки (14), Радовану (12), Невенки (7) и Милици (18), сви од мајке Живане, а споменик су им подигли 1950. године Радиша Симић и мајка им Живана, тада удата Симић. Ови мученици, четири сестре и брат, страдали су од усташке руке у Другом свјетском рату.

Матичне књиге
Парохијске матичне књиге воде се од 1953. године.