Сребреничка

Сједиште пароха:
Сребреница
Адреса пароха:
Виноградиште бб, 75430 Сребреница.
Контакт:
моб: +387 65 796-357; тел/факс: +387 56 440-555;
е-mail: [email protected]
Парох:
Александар Млађеновић, протојереј

О парохији
Сребреничку парохију чине Сребреница и села: Поточари, Гостиљ, Вијогор, Ораховица, Подравање, Брежани, Дуго Поље, Слатина, Дубова, Пећишта, Студенац, Солоћуша, Гниона, Ковачице, Чумавићи, Палеж, Богодо, Прибојевићи, Турија, Букова Глава, Прибићевац, Осредак, Јадар, Рајне и Кожље.

Парохијски храм
Храм Покрова Пресвете Богородице у Сребреници. Храм је димензија 25х12 метара. Градња храма почела је 1901. године, а главни мајстор био је Стојан Малешић из Јакетића. Градња је завршена у прољеће 1903. године. Храм је освештао митрополит дабробосански Николај Мандић 23. августа 1903. године.
Током Првог свјетског рата храм је знатно оштећен, а обновљен је одмах након рата. У Другом свјетском рату усташе су запалиле храм, али је опет, након рата, обновљен. Храм је највише оштећен и оскрнављен у Одбрамбено-отаџбинском рату 1992-1995. године. Муслиманске снаге под командом Насера Орића 1992. године запалиле су звоник и парохијски дом. Том приликом је спаљена и сва црквена архива и све парохијске матичне књиге. Током рата (1992-1995) муслимани из Сребренице храм су користили као шталу.
Након рата обновљен је звоник, кров и уређен ентеријер храма. Због високог степена оштећења орнаменти осликани на зидовима храма нису могли да буду рестаурисани. Иконостас са иконама дар је епископа зворничко-тузланског г. Василија. Иконостас је израдио Бане Николић из Крагујевца 2000. године, а исте године иконе су живописане у Иконописачкој радионици „Минић“ из Београда.