Модричка трећа

Бранко Цвјетковић, протојереј
старјешина храма

О парохији

Модричку трећу парохију чине: насеље Пољопривредно добро до пруге са Берлинском улицом, затим Улица проте Матије Ненадовића, Улица Филипа Вишњића, дио улице Јована Дучића и дио Светосавске улице у Модричи.

Парохијски храм

Храм Успења Пресвете Богородице у Модричи

Првобитни храм у Модричи био је од шепера и у њему се служило до 1879. године. Због трошности овај храм је порушен, а Часна трпеза је ограђена. Године 1855. Срби у Модричи почели су да граде нови храм од чврстог материјала. Градња је завршена 1858. године, а данас нема података ко је освештао тај храм. Овај храм је подигнут од тесаног камена, али због лошије изведених радова и услљед земљотреса пукао је један шлис у храму и пао. Ово се десило 27. децембра 1892. године. Након овог догађаја краће вријеме је служено у Српској школи, која је била у непосредној близини храма.

Године 1894. подигнута је мања капела на мјесту старог храма од шепера и у њој се служило до 1921. године, тј. до изградње постојећег храма у Модричи. Часни пријесто из ове капелице пренесен је и положен под часни пријесто у постојећем храму.

Изградњи данашњег храма у Модричи предходила је неслога међу Србима у Модричи о локацији новога храма. Читаве 22 године водила се препирка око тога гдје да се прави нови храм. Огромна већина мјештана је била за то да се храм гради на старом мјесту, а да се храм зида на главном друму у вароши било је свега 3-4 домаћина, међу којима је био и тадашњи парох модрички протојереј Стеван Ђ. Поповић. Одлуком Епархијског управног и просвјетног савјета у Тузли, који је и нарочиту комисију послао у Модричу на увиђај, рјешено је, да се нови храм гради у вароши и на видном мјесту. Земљиште су поклонили честита старица Ђука Драгићевић и њен син Тривко Драгићевић, пушкар из Београда.

Темеље храма освештао је, по благослову тадашњег администратора епископа шабачког Михаила, протојереј Петар Н. Јовановић 15/28. јуна 1914. године, на Видовдан. Тада је била уприличена велика свечаност и слет соколских друштава из околних села. Градњу храма водио је неимар Мика Милинковић из Сребренице. Храм је био озидан до прозора када је градња прекинута јер су мајстори морали ићи у војску.

Након Првог свјетског рата исти мајстори су завршили храм, а освештао га је митрополит дабробосански Петар Зимоњић 21. септембра 1921. године.

Постојећи храм знатно је оштећен током Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995). Почетком рата, 1992. године, храм је запалила муслиманска војска, тзв. Армија БиХ. Остали су само зидови храма. Након ослобађања Модриче и повратка српске војске и народа у Модричу (1992) почела је генерална обнова храма. Након обнове храм је освештао чином обновљења надлежни архијереј г. Василије 26. октобра 1997. године.