Градачачка

Администратор парохије:
Војко Стевановић, протојереј-ставрофор

О парохији

Градачачка парохија једна је од старијих парохија Епархије зворничко-тузланске. Парохију чине град Градачац и село Доње Леденице.

Парохијски храм

Храм Светог пророка Илије у Градачцу

Једнобродни храм је димензија 18х9 метара. Градња храма почела је 1882. године.

Храм је освештао 08. новембра 1887. године митрополит зворнички Дионисије II Илијевић.

Звона за храм купљена су 1927. године, а коштала су 52.000 динара. Освештао их је 13. новембра 1927. године епископ шабачки Михаил, администратор Епархије зворничко-тузланске.

У посљедњем, Одбрамбено-отаџбинском рату, од 1992. до 1995. године, храм је оскрнављен и претрпио је велика оштећења. У звоник је ударила једна граната. Кров је био оштећен, па је усљед временских неприлика свод храма (који је био направљен од дрвета и трстике) у потпуности пропао. Улазна врата и дрвени балкон-хор били су запаљени и у потпуности изгорјели. Часна трпеза била је разбијена на три дијела. Двери на иконостасу су уништене, а све иконе, које су биле рад на платну, исјечене су ножевима и уништене до непрепознатљивости. Фреске на зидовима које су урађене пред сами рат биле су уништене – на многим мјестима због прокишњавања малтер је отпао са зида. Већина икона је уништена руком безбожника тако што су замазиване бојом, исписивана су имена, те парола „Алаху егбер“ и разне погрдне ријечи. Светитељима на глави су цртани симболи ислама – мјесец и звијезда. Постоје свједочанства становника овога града да су једно вријеме у храму чак и коње затварали.

Након ратних страхота оскрнављени и оштећени храм адаптиран је да би се у њему могла вршити богослужења. Права обнова услиједила је од 2007. до 2009. године. На радост малобројних парохијана ове парохије, 19. јула 2009. године епископ зворничко-тузлански г. Василије освештао је обновљени храм. Иконостас је 2009. године израдио дуборезац Александар Нинковић из Модриче.