Гаревац - Храм Преподобне Параскеве

Никола Горановић, протојереј
старјешина храма

О парохији

Дана 01. августа 2010. године основанa je Гаревачка 1. парохија у Гаревцу – Ново насеље.

Гаревачку прву парохију чине дијелови насеља Гаревац, и то: Гаревац-Коридор, Гаревац-Баје и у Новом насељу улице: Војводе Путника, Војислава Илића, Лазе Костића, Студеничка, Светог Илије, Светог Николе, Савска, Краља Петра и Јанка Веселиновића.

Парохијски храм

Храм Преподобне мати Параскеве - Свете Петке у Гаревцу

Храм је уписаног крста развијеног типа триапсидне основе. Градња храма почела је 05. августа 2003. године, а 02. новембра исте године темеље храма освештао је епископ зворничко-тузлански г. Василије. Зидање храма завршено је до маја 2007. године. Храм је освештао 18. септембра 2011. године надлежни архијереј г. Василије. Кумови храма били су Предраг и Љиљана Вуковић, родом из Горњих Кречана, настањени у Гаревцу. Иконостас од липовог дрвета израдио је Витомир Марковић из Укринице код Теслића. У иконописачкој радионици Петра Билића из Београда живописане су иконе за иконостас.

Храм је живописао Никола Ђуровић из Косјерића, настањен у Београду, и Никола Цвијовић из Београда. Живопис је освештао епископ Хризостом 5. јуна 2016. године.

Прије градње овог храма богослужило се од 1995. до 2003. године у кући адаптираној за богослужбени простор. Тај богослужбени простор био је посвећен Светом великомученику Пантелејмону, из разлога што је већина избјеглица била из Гостовића код Завидовића, гдје се некада налазио манастир Светог Пантелејмона, а који је порушен у вријеме Отоманске империје.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 2003. године.