Челопек - Храм св. велмуч. Марине

ђакон:
Велибор Крајишник

О парохији

Челопечку прву парохију чине насеља: Челопек, Цер, Дунавац и дијелови насеља Јардан и Каракај.

Парохијски храм

Храм Свете великомученице Марине у Челопеку

Храм је димензија 22,5х16,2 метара. Храм је саграђен на мјесту званом Црквиште, али није познато да ли је ту раније постојао храм. Градња храма почела је 1990. године према пројекту архитеката Драгана Јевтића и Драгана Игњатовића из Зворника. Због ратних дешавања (1992-1995) радови су настављени тек у августу 1995. године. Темеље храма освештао је епископ зворничко-тузлански г. Василије 07. септембра 1996. године. Храм је освештао исти епископ 28. септембра 1997. године.

Иконостас од бијелог бора израдио је Радован Секуловић из Подгорице. Иконе на иконостасу живописао је Гојко Ристановић из Београда. Храм је живописао Гојко Ристановић из Београда 1998/1999. године.

У периоду од 2020. до 2022. године извршени су радови на обнови храма и уређењу порте. Између осталих радова од најкапиталнијих овом приликом издвајамо израду нове Часне трпезе, жртвеника, иконостаса и пода од ручно клесаног бијелог прилепског камена са дијеловима дубореза од храстовог дрвета. Рад академског вајара Чедомира Мркајића из Лознице.

На Светој Архијерејској литургији 29. маја 2022. године чин малог освећења обновљеног храма извршио Епископ зворничко-тузлански г. Фотије. Од овог дана са благословом владике Фотија у храму се чувају честице моштију Свете великомученице Марине и Светог преподобног Сисоја Великог Чудотворца.
Филијални храм Сабора српских светитеља у Церу (види под 2. парохија у Челопеку)

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 1997. године.