Зворник- Храм Рођења св. Јована Крститеља

Парох:

Ђакон:
Небојша Петровић

Свештеници који су раније службовали:

1. Милош Зекановић (2011-2024)

О парохији

Зворничку 1. парохију при Храму Рођења св. Јована Крститеља чини дио Зворника и то улице:

Српских Јунака (парни бројеви) од моста Краља Александра Карађорђевића до краја, Трг Краља Петра Карађорђевића (непарни бројеви) Карађорђева, Симе Перића, Мајевичка (до базена), Браће Обрадовића, Браће Стефановића, Попа Петра Лазаревића, Марка Марковића, Снаговачка, Болничка, Каменичка, Видовданска, Патријарха Павла (дио од моста Краља Александра Карађорђевића до Златице).

Парохијски храм

Храм Рођења светог Јована Крститеља у Зворнику

Градња храма, димензија 22х13 метара, почела је 1817. године. Храм је освештао 1823. године митрополит зворнички Гаврило „Хроми“. Предање каже да, када су Срби намислили градити храм, Стеван Ковачевић из Локања оде на коњу у Цариград, понијевши са собом кесу дуката. Намјера му је била да тражи дозволу од султана за градњу храма. Пошто је успјешно обавио задатак, као знак захвалности, када је умро сахрањен је у порти сјеверозападно од храма.

Храм је обнављан неколико пута и то: први пут 1878. године у вријеме протојереја Василија Остојића.

Други пут 1927-1928. године у вријеме протојереја Драгомира Остојића.

Трећи пут у вријеме протојереја Тодора Трипуновића 1965. године и четврти пут 1975. године у вријеме протојереја Зарије Зарића.

Четвртом обновом храм је покривен бакром и урађена је нова фасада. Након ове обнове храм је освештао чином малог освећења епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић на Митровдан 1975. године.

Од 1991. до 1994. године храм је по пети пут обновљен, тако што је малтер са вана у потпуности обијен и храм је наново омалтерисан. Урађена је вањска фасада. У порти је урађен параклис за паљење свијећа са сувенирницом.

Током 2013. године урађена је нова фасада на храму.

Током Првог свјетског рата храм је скрнављен и опљачкан. Аустроугарска војска је уништила архиву, скинула звона и претопила их за муницију.

Храм је дјелимично живописан, а живопис је радио од 1982. до 1985. године академски сликар Димитрије-Мита Риђички из Новога Сада. Постојећи иконостас од дрвета дивље крушке у дуборезу израдио је 1985. године Милан Милошевић из Прељине код Чачка, са синовима Драганом и Момчилом. Иконе на иконостасу живописао је академски сликар Драган Марунић из Београда 1985. године.

Урађена је и комплетно опремљена нова црквена сала 2015-2017 године. Површина сале је 305 м2.

У току 2018-2019 год. урађен пресјек капиларне влаге, подно гријање, постављена топлотна пумпа, гранитни под са мозаичким дијеловима, нова столарија, комплетна електро инсталација и нова расвјета, видео надзор, озвучење храма, наново омалтерисан и оглетован унутрашњи дио и почели су радови на фрескописању.

Током 2020. године храм је генерално обновљен што се тиче, симсова, фасаде и цјелокупног вањског изгледа.
Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије 7. јула 2020. године освјештао је храм чином малог освећења. Кум освећења био је архитекта Новица Мотика.

Храм је 2023. у цијелости живописан добротом и прилозима господе Станка и Љепосаве Загорац. Фреске је освештао Преосвећени Епископ зворничко-тузлански Фотије 7. јула 2023. године. Исте године је проширена и црквена порта.
Више о историјату храма прочитајте ОВДЈЕ

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 1883. године, али недостају: а) матице рођених и крштених за период 1900-1913. и 1926-1935. године; б) вјенчаних 1906-1913. године;  в) умрлих 1897-1933. године. Све матичне књиге послије Другог свјетског рата одузеле су државне власти и оно што је сачувано враћено је 1994. године.

Фото из архиве