Добој - Спомен-храм Рођења Пресвете Богородице

ђакон:
Бојан Јокановић
О парохији

Добојску 1. парохију при Спомен-храму Рођења Пресвете Богородице чини дио града Добоја, и то дијелови улица: Николе Тесле, Кнеза Милоша, Усорске, Југ-Богдана, Цељске, Светога Саве, Николе Пашића, Краља Твртка, Краља Петра Првог и Ћупријске.

Парохијски храм

Спомен храм Рођења Пресвете Богородице у Добоју.

Градња храма димензија 46х30,5 метара почела је 2001. године. Земљиште на којем је подигнут храм даровала је Скупштина општине Добој. Темеље храма освештао је 13. октобра 2001. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Пројекат према којем је храм подигнут израдио је Пројектни биро „Датапројект“ из Бањалуке. Године 2002. купљена су 4 звона за храм Рођења Пресвете Богородице, и то: највеће тешко 2.500 kg, друго од 1200 kg, треће од 700 kg и четврто од 500 kg. На празник Рођења Пресвете Богородице 2004. године епископ зворничко-тузлански г. Василије освештао је крст на звонику и четири нова звона. Звоник је висок 42 метра.

Градња храма завршена је 2010. године, а освештао га је уочи празника Рођења Пресвете Богородице те године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Сутрадан је служена саборна архијерејска литургија уз саслужење: митрополита митилинског Јакова, те епископа: зворничко-тузланског Василија, осијечко-пољског и барањског Лукијана и моравичког Антонија. Том приликом кумови храма били су: предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик, члан Предсједништва Босне и Херцеговине Небојша Радмановић, предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић, министар цивилних послова Босне и Херцеговине Средоје Новић, замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламента БиХ Милорад Живковић и посланик СНСД-а у НСРС Урош Гостић.

Поводом освештања храма митрополит митилински Јаков донио је поклоњења ради честицу моштију Светог новомученика Рафаила Митилинског. Као знак сјећања на боравак његових часних моштију и на духовну радост вјерника града Добоја и Епархије зворничко-тузланске митрополит је спомен–храму даровао икону Светог Рафаила Митилинског.

Током маја 2014. године град Добој је задесила велика природна катастрофа. Тада се ријека Босна излила из свог корита и поплавила централно градско подручје. Водени талас је достизао висину толику да су били поплављени и други спратови стамбених зграда. У овој природној катастрофи и храм је поплављен 15. маја 2014. године. Вода у храму достигла је ниво од 2,5 метра. Том приликом уништен је сав дрвени инвентар у храму, као и парохијска канцеларија и црквена сувенирница.