Добој - Храм св. ап. Петра и Павла

ђакон:
Владо Мојевић

О парохији

Добојску 1. парохију при Храму св. ап. Петра и Павла чине дијелови улица: Краља Драгутина, Николе Пашић, Војводе Степе, Војводе Мишића, Колубарска, Солунских добровољаца, те дио насеља Баре и дио села Плочник.

Парохијски храм

Храм Светих апостола Петра и Павла у Добоју. Храм је димензија 18х18 метара, са централном куполом и четири мање куполе. Храм је грађен од 27. августа 1931. године до јесени 1937. године. Грађен је према пројекту архитекте Душана Бабића из Београда. Храм је освештао 18. септембра 1938. године патријарх српски Гаврило Дожић.

У Другом свјетском рату храм је од рушења спасила Јелена Пулфер, Српкиња родом из Херцег Новог, а удата за Нијемца Јохана Пулфера. Наиме, ова спретна Бокељка је умолила једног њемачког официра да храм претвори у војни магацин и тако заштити храм од рушења. Овај официр је пристао, иако су усташе већ биле поставиле експлозив. Довезао је нешто војне опреме и смјестио у храм. Овим је храм спасен од рушења током рата.

Током посљедњег Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) храм је усљед гранатирања имао мања оштећења на кровном покривачу.

Храм је генерално обновљен од 1998. до 2010. године, када је препокривен бакром и наново малтерисан.

Иконостас је рад руског пуковника Александра П. Редкина. Иконе на иконостасу живописала је 1936. године Александра Н. Сељанко. Храм је живописан, а живопис је у акрилној секо техници радио Петар Билић из Београда са десеторицом својих мајстора од 2005. до 2009. године.
Филијални храм у Плочнику припада Добојској 2. парохији при храму светих апостола Петра и Павла

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге за све добојске парохије воде се од 1903. године и чувају се у парохијској канцеларији. До данас су дјелимично сачувани домовници са почетном годином вођења 1883.