Дервента - Саборни храм Успења Пресвете Богородице

Ђакон:
Перица Станојевић

О парохији

Дервентску 1. парохију при Саборном храму Успења Пресвете Богородице чине области: Центар, Гаковац, Рабић, Тетима и Костур, у којој се налазе улице: Првог маја, Осмог марта, Вељка Миланковића, Владе Шупута, Војводе Путника, Вука Караџића, Дервентских ослободилаца, Десанке Максимовић, Ђенерала Драже, Јована Дучића, Карађорђева, Колубарска, Костур, Краља Петра Првог, Крфска, Љубе Радића, Мајора Тепића, Милоша Обилића, Милунке Савић, Николе Тесле, Новака Пиваша, Одред Војвода Мишић, Озренска, Опленачка, Осињска, Патријарха Дожића, Поп Јовичина, Радничка, Рабић, Раде Кондића, Славка Симића, Славка Родића, Солунска, Стојана Јанковић, Стевана Немање, Студеничка, Тетима, Трг ослобођења, Трг православља, Триве Вујића, Трн, Хајдук Вељка, Цара Лазара, и Чика Јове Змаја.

Парохијска архива датира од 1883. године. Похрањена је у Архив Епархије зворничко-тузланске у Бијељини. Дигитализована верзија задржана је у парохијској канцеларији.

Парохијски храм

Саборни храм Успења Пресвете Богородице у Дервенти

Храм је димензија 34х24 метра, са висином централне куполе 28,5 метара и звоника 47,5 метара. Градња храма почела је 09. маја 1994. године. Темеље храма освештао је 28. августа 1996. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Грађевински радови завршени су у августу 2010. године, а храм је 29. августа 2010. освештао надлежни архијереј г. Василије, уз саслужење епископа: сремског Василија, банатског Никанора, славонског Саве и захумско-херцеговачког Григорија.

Иконостас је израђен 2016. године а освештао су га Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије и надлежни Епископ зворничко- тузлански г. Хризостом 29. октобра 2016. године. Иконостас израдио Александар Нинковић из Модриче а иконе на истом Петар Билић из Београда.

У току 2019. године набављено и уграђено пет нових звона која су освештали Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије, надлежни Епископ зворничко-тузлански г. Фотије и Епископ осјечкопољски и барањски г. Херувим  31. августа 2019. године.

У току је живописање храма које врши Данијел Билић из Брањева код Зворника.

Капела Светог апостола Томе у Спомен комплексу Чардак - Дервента. Капела се налази на простору 2. парохије при Саборном храму Успења Пресвете Богородице.

Благовјештенски храм у Српској вароши – Дервента ”Стара Црква”. Храм се налази на простору 3. парохије при Саборном храму Успења Пресвете Богородице.

Матичне књиге

Сачуване су сљедеће парохијске матичне књиге (у континуитету): рођених и крштених (од 1886), вјенчаних (од 1901) и умрлих (од 1901). Након Другог свјетског рата матичне књиге биле су одузете. Цркви су враћене 1996. године.