Брод - Храм Покрова Пресвете Богородице

ђакон:
Горан Марјановић

О парохији

Бродску 1. парохију при храму Покрова Пресвете Богородице чине улице: Светог Саве, Шеталиште Душка Трифуновића, Иве Андрића, Змај Јове Јовановића, Острве, Трг цара Душана, Др Јована Рашковића, Вука Караџића, Петра Прерадовића, Укринска, Каменичка, Солунских добровољаца, Озренска, Бродског батаљона, Равногорска, Војводе Момчила Ђујића, Полојска, Стадионска, Илије Гарашанина, Крајишких бригада, Мајке Југовића, Исидоре Секулић, Ђачка, Краља Петра I Ослободиоца, Трг патријарха Павла, Хајдук-Вељкова и Српских јунака.

У спомен на пострадале мјештане села Сијековац, сваке године, дана 26.марта, у организацији Одбора Владе Републике Српске за обиљежавање важних датума из Одбрамбено-отаџбинског рата, служи се парастос страдалим мјештанима. Срби из Сијековца мучки су побијени 26. марта 1992. године од стране оружаних снага регуларне војске Хрватске уз подршку и садејство муслиманско-хрватских паравојних јединица из БИХ. Том приликом звјерски су усмртили 46 цивила, углавном жена, дјеце и старих мушкараца.

Парохијски храм

Храм Покрова Пресвете Богородице у Броду

Храм је димензија 28х18 метара. Градња храма почела је 1999. године према пројекту Бироа „Дата-пројект“ из Бање Луке. Нови храм грађен је на темељима старог храма, који су порушиле 1992. године Хрватске оружане снаге. Према сазнањима храм је минирао Шемсудин Исламовић, припадник ХОС-а. Стари храм у Броду освештао је 14. октобра 1890. године митрополит Дионисије II Илијевић.

Темеље новога храма освештао је 14. октобра 1999. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Грађевински радови завршени су 2009. године, а храм је освештан 29. августа 2009. године. Освештао га је епископ зворничко-тузлански г. Василије. Кума храма била је Смиљка Ракић из Славонског Брода. Сутрадан по освећењу, 30. августа 2009. године служена је саборна света архијерејска Литургија. Литургију су служили митрополити митилински Јаков и црногорско-приморски Амфилохије, те епископи: зворничко-тузлански Василије, бачки Иринеј, врањски Пахомије, браничевски Игњатије, славонски Сава, милешевски Филарет и будимљанско-никшићки Јоаникије. Светој архијерејској Литургији присуствовали су и чланови политичког врха Републике Српске на челу са предсједником Владе г. Милорадом Додиком, те амбасадори Републике Грчке и Руске Федерације. Овом светом чину присуствовало је око десет хиљада вјерника из свих крајева Епархије зворничко-тузланске и ширег простора.

Иконостас је по благослову митроплита Митилинског г. Јакова дар Митрополије митилинске (Митилини) из Грчке. Израђен је од ораховог и маслиновог дрвета у радионици породице Димитриоса Камараса из села Ајасоса, град Митилини на острву Лезвосу. Иконостас је рађен двије године, а на његовој изради радило је десет људи. Иконе су живописане у јеном од Атинских атељеа иконописа. Храм од 14. марта 2011. године живопише Борислав Живковић из Кикинде.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге: рођених и крштених, вјенчаних и умрлих воде се од 1879. године. Парохија има Домовник из 1832. године.