Филијални храм- ОРАШЈЕ

Храм Преноса моштију Светог великомученика Георгија

Према предању и подацима који нису у потпуности историјски провјерени, у Орашју су кроз историју порушена четири храма, тако да је овај сада пети који се зида.

Прва богомоља је порушена послије Посавске или Протине буне (Буна Стевана Аврамовића), а сматра се да је богомоља била на савској обали, на мјесту данашњег хотела у Орашју.

Друга је порушена у току Првог свјетског рата, а трећа у току Другог свјетског рата (ове двије богомоље налазиле су се на мјесту некадашњих предузећа „Босанац“ и „Механика“).

Четврти храм је порушен у посљедњем Одбрамбено-отаџбинском рату у јесен 1992. године. Овај, четврти храм грађен је од 1987. до 1991. године и пред сами рат 16. новембра 1991. године освештао га је епископ зворничко-тузлански г. Василије. Порушили су га, према свједочанствима, припадници бригаде Збора народне гарде Републике Хрватске из Осијека у јесен 1992. године. Храм је према одређеним информацијама порушен уз велике мјере обезбјеђења тадашње милиције. Самом мјесту се није могло прићи, а остаци рушевина су још исте ноћи покупљени и употријебљени за насипање пута који је тзв. Aрмија БиХ-е користила у реону села Вучиловац.

Нови храм димензија је 13,5х7 метара. Градња храма почела је 2010. године према пројекту Бироа при Патријаршији у Београду, а на темељима старога храма. Још траје изградња.